بروزترین پایگاه آنالیز فوتبال ایران و جهان و آموزش مربی گری

آنالیز فنی لوکاکو

آنالیز فنی لوکاکو

این قسمت در مورد حرکات قطری بدون توپ لوکاکو روی پاس به کنار مدافعان و فواید آن برای تیم توضیح می‌دهیم. از سخت کردن بازی‌خوانی برای مدافع، به هم ریختن سازمان دفاعی، فضاسازی، عقب بردن خط آفساید، فرار از تلهٔ آفساید، استفادهٔ بهتر از فضاها در ضد حملات تا شرایطی که باعث می‌شود از نقاط قوتش مثل قدرت بدنی استفادهٔ بیشتری کند و نقاط ضعفش پوشش داده شود.

لوکاکو

از آنجایی که برای حرکت این‌ چنینی، پاس به فضای کنار دو مدافع وسط، دور از آن‌ها ارسال می‌شود و لوکاکو قبل از مدافعان به آن فضا شروع به حرکت می‌کند، قطع پاس یا زدن توپ بعد از استوپ توسط مهاجم برای مدافع سخت تر می‌شود. قبل از این لوکاکو مقابل مدافعانی که بازی خوانی خوبی دارند دچار مشکل می‌شد. در فصل ۲۰۱۵-۱۶ در یکی از بازی های منچستر یونایتد و اورتون، بازیکنان منچستر با پرس خطوط عقب اورتون آن‌هارا مجبور به ارسال پاس بلند می‌کردند که به نظر با وجود لوکاکو مؤثر است اما بلیند با بازی‌خوانی خوب بعد از استوپ کردن پاس توسط لوکاکو، دفع توپ می‌کرد تا دوباره بازی در زمین اورتون دنبال شود. اما در این حرکت جدید، فضای زیادی بعد کنترل توپ برای حرکت دور از مدافع وجود دارد و لوکاکو می‌تواند در حالی که به جلو حرکت می‌کند، با قدرت بدنی و بدن گذاشتن از توپ هم محافظت کند. دو کاری که انجام هم‌زمانشان روی پاس مستقیم به بازیکن به دلیل حرکت پشت به دروازه ممکن نیست.
زیرا مدافعان زمان پاس‌های مستقیم معمولا مقابل مهاجمان نوک با تمام کنندگی خوب اجازهٔ چرخش را نمی‌دهند. در حالی که روی پاس به فضای پشت و کنار مدافعان جهت حرکت و بدن مهاجمی که از وسط به فضا حرکت می‌کند پشت به دروازه نیست. بنا بر این می‌تواند رو به جلو پشروی کند.


محافظت از توپ به خاطر حرکت با توپ به فضای دور از مدافع


این پیشروی علاوه بر این که می‌تواند شرایط مناسب شوتزنی یعنی نزدیک شدن به دروازه و دید به دروازه را برایش فراهم کند، باعث عقب بردن خط آفساید هم می‌شود. معمولا تیم مدافع از خط آفساید برای عقب نگه داشتن حریف، جلوگیری از نفوذ به ۱/۳ دفاعشان و فرارها استفاده می‌کند. وقتی مهاجم رو به جلو حرکت می‌کند؛ مدافعان با حرکت به عقب به دفاع عمق می‌دهند که باعث عقب رفتن خط آفساید می‌شود. این حرکت به عقب خط دفاع دو مشکل برای تیم مدافع به همراه دارد. در مرحلهٔ اول یک گپ بین خط هافبک و دفاع ایجاد می‌شود. شبیه به همان حرکت سریع پا به توپی که در قسمت اول به آن اشاره کردیم که می‌تواند شرایط مناسبی پس از پاس کاتبک برای دیگر بازیکنان باشد. بعد از این برای حفظ فشردگی بین خطوط، هافبک‌ها هم عقب نشینی می‌کنند، پس تیم مهاجم می‌تواند وارد ۱/۳ هجومی شود و نقشه های هجومی مختلف را اجرا کند


تیم مدافع مجبور به عقب نشینی می‌شود و مهاجمان می‌توانند تا یک سوم هجومی پیشروی و نقشه‌ها و فرارها را عملی کنند.


این حرکت باعث خارج کردن مدافع از پست اصلی و به هم ریختن سازماندهی دفاع می‌شود.
در چنین شرایطی مدافع وسط دسترسی مناسب تری برای دفاع دارد. پس با لوکاکو به کانال کناری حرکت می‌کند، تلاش می‌کند تا با یک طرفه کردن، توپ را از دروازه دور کند و مهاجم را به لب خط ببرد اما همین کار باعث به هم ریختن سازمان دفاعی می‌شود. وقتی مدافع وسط به کناره ها می‌رود، یا مدافع کناری منطقهٔ حساس جلوی دروازه را پوشش می‌دهد که مجبور به طی کردن مسافت زیادی است، یا هافبک دفاعی به قلب دفاع می‌رود که باز هم فصایی خطرناک برای شوتزنی جلوی مدافعان باز می‌شود. با توجه به همین نکته می‌توانیم بفهمیم که چه طور مورینیو ضعف تیمش در فصل قبل یعنی ناتوانی در انجام ضد حملات را بر طرف کرده.
معمولا تیم ها از مدافع کناری شان در حملات استفاده می‌کنند که فضای مناسبی در ضدحملات به حریف پشت سر این بازیکنان داده می‌شود. فصل گذشته وینگرهای منچستر تا خط دفاع عقب می‌رفتند و زمان زیادی که برای رسیدن به خط حمله طی می‌کردند باعث سازماندهی دوبارهٔ دفاع و بسته شدن فضاها می‌شد. اما در این فصل لوکاکو می‌تواند به این فضاها فرار کند، سازماندهی دفاع را به هم بریزد و فضایی خطرناک در قلب دفاع حریف باز کند. شرایطی که ۳-۴ هافبک پشت مهاجم می‌توانند از آن استفاده کنند. شاید به خاطر فعل و انفعالات زیاد نتوان اسم ضدحمله برایش به کار برد اما تمام شرایط ضدحملات یعنی فضای مناسب و خطرناک و عدم سازماندهی درست دفاع در چنین حملاتی مشهود است که موقعیت مناسبی برای ضربه زدن به حریف است. حتی این اتفاق زمان حرکت بدون توپ او هم انجام می‌شود. با فرار به کنار مدافعان یک گپ بین دو مدافع وسط ایجاد می‌شود


ایجاد فضا بین مدافعان با کشیدن مدافع وسط به سمت کناره ها


حرکت قطری بدون توپ باعث فرار از آفساید و در عین حال استفاده از فضاها هم می‌شود.
لوکاکو نسبت به یک مهاجم قدرت بازیکن سریعی است. که به او کمک می‌کند سریع تر از مدافع رو به رویش به فضاها فرار کند. یکی از موانع این کار تلهٔ آفساید حریف است که با حرکت قطری همزمان با سرعتش به فضاهای مناسب دور از مدافع حرکت می‌کند و در تلهٔ آفساید هم گرفتار نمی‌شود.


به طور همزمان فرار به فضا و فرار از تلهٔ آفساید


در پایان باید گفت در این سه قسمت سعی کردیم نقش تاک تیکی جدید لوکاکو در فضاسازی ها و طراحی حملات را توضیح دهیم. کارهایی متفاوت از گلزنی اما همچنان لوکاکو یک مهاجم هدف گلزن با تکنیک بالا در first time shot و فرار در نقطهٔ کور مدافعان برای گلزنی است. همچنین شرایط ویژهٔ فیزیکی اش در کنار سخت گیری مدافعان مقابل او و البته کنترل توپ اولیهٔ نسبتا ضعیفش باعث شده نقش های تاک تیکی جدیدی در تیمش پیدا کند.


سایت فوتبال آنالیز

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × چهار =