بروزترین پایگاه آنالیز فوتبال ایران و جهان و آموزش مربی گری

ترسناک مثل ساری در لندن؛ بررسی چینش و ترکیب احتمالی چلسی ۲۰۱۸/۱۹ (۳)

پس از پیوستن مائوریتزیو ساری به چلسی گمانه‌زنی‌ها برای فهمیدن آنکه تئوریسین ایتالیایی آبی‌های لندن را چگونه و با چه ترکیبی روانه میدان خواهد کرد به اوج خود رسیده. در اینجا قصد داریم تا با توجه به عملکرد سابق ساری، بازیکنان فعلی چلسی و احتمالات نقل و انتقالاتی، یازده نفر اصلی استمفورد بریج را پله به پله پیشبینی کنیم.

مهاجمان

تصور کنید به تازگی هدایت تیمی را بر عهده گرفتید و به شما می‌گویند وینگری ریزنقش، بی‌نهایت تاکتیک پذیر، با تکنیکی در کلاس جهانی و هوشی به اندازه یک نابغه در اختیار دارید! با خودتان می‌گویید “عالی، لیونل مسی در تیم من است” . اما اگر شما پیرمردی ایتالیایی باشید که با تیمی آبی پوش در لندن قرارداد بسته‌اید، پس آن بازیکن ادن هازارد است و دیگر تفاوتی ندارد چه روشی قرار است اتخاذ کنید، به هرترتیب او را بازی می‌دهید.
در خط حمله سه نفره مائوریتزیو ساری تنها بازیکنی که بدون قید و شرط و بلا شک در ترکیب ۱۱ نفره حضور خواهد داشت ادن هازارد است. مرد کوچک بلژیکی نیازی به تمجید و توضیح تاکتیکی یا تکنیکی ندارد، او همان وینگری است که چند فصل گذشته زیر نظر کنته نقش inside forward را بی عیب بازی کرده و هر آنچه دلش میخواسته را در نیم فضاها انجام داده و پیش از آن هم در تیم مورینیو حاکم بلا معارض کانال‌های کناری بود و خود را به عنوان یک ابر ستاره به فوتبال اروپا معرفی کرد و از آن دسته بازیکنانی است که بدون توجه به تاکتیک مورد نظر مربی به راحتی و در هر تیمی با هر سیاقی در ترکیب اصلی قرار می‌گیرد.
در سمت راست اما جدال جالبی بین ویلیان و پدرو وجود دارد. بارها شنیده‌اید و خود ماهم پیشتر شاره کرده بودیم که جهت ذهنی ساری و گواردیولا شبیه به هم است؛ احتمالا اگر پپ هدایت چلسی را عهده دار بود به دلیل بازیخوانی بالا، حرکات بدون توپ هوشمندانه، و دوندگی زیاد پدرو را انتخاب می‌کرد ولی یکی از تفاوت‌های دو مربی اینجا نمایان است که ساری به وینگرهای تکنیکی و شوت‌زن علاقه بیشتری دارد و حرکات با توپ یا بدون توپ را به سمت داخل را از مهاجمان کناری خود طلب می‌کند و به همین منوال گزینه اول ساری با درصدی بالا ویلیان برزیلی خواهد بود. یکی از نکات اصلی برای وینگرهای ساری دریافت توپ در نیم فضاهاست که این دو بازیکن تبحر خاصی در این کار دارند.

برای حضور در راس خط حمله آبی‌ها ماراتن سختی وجود دارد. پستی که ساری برای آن به بازیکنانی اصطلاحا real striker اعتقاد دارد؛ همانطور که ابتدا در نامولی هیگواین ۷۴ گل در ۱۰۴ بازی زیر نظر وی به ثمر رساندو بعد از این ساری میلیک را خریداری کرد که با مصدومیت او توفیق اجباری استفاده از مرتنز در نقش ۹ کاذب نصیب ناپولی شد.
اگر پیشنهاد اقوا کننده میلان پیپیتا را وسوسه نمی‌کرد با توجه به رابطه خوب ساری با او احتمالا گونزالو هیگواین اکنون شماره ۹ چلسی را بر تن داشت و ساری دیگر از این بابت نگران نبود.

ساری
پرس از بالا مبتنی بر یارگیری نفر به نفر موسوم به high man-oriented press در ناپولی زیر نظر ساری

مهاجمان چلسی برای فیکس بودن زیر نظر ساری باید چند ویژگی داشته باشند:
مهاجم نوک در استمفورد بریج باید در دریافت و کنترل توپ‌های بلند مهارت زیادی داشته و همینطور همیشه برای فرار و حرکت پشت مدافعان حریف گوش به زنگ باشد. شاید به نظرتان بیاید که اینها همه در آلوارو موراتا متجلی است اما دست نگه دارید، اینها تنها فاکتورهای لازم هستند، و نه کافی. اتفاق دیگری که می‌افتد، علاقه ساری به ارسال‌های قطری برای مهاجم هدف است و مورد دیگر که به نظر از همه مهم تر است drop کردن و پایین آمدن مهاجم به فضای بین دو خط دفاع و هافبک رقیب است که ژیرو به خصوص در مورد دوم بهتر از موراتا کار می‌کند و در جام جهانی نشان داد که چه حضور موثر و تعیین کننده‌ای در فضای بین دو خط دارد.
برای آنکه حتی بیشتر از این بابت پست مهاجم راس شک کنید، به دو نوع پرس متفاوت ساری اشاره می‌کنیم:
یکی پرس از بالا بر مبنای یارگیری نفر به نفر موسوم به high man-oriented press و با آرایش ۳-۳-۴ است که آلوارو موراتا، با هوش بالاتر ترجیحی بر ژیرو خواهد بود و تجربه او در رئال مادرید و در یوونتوس زیر نظر مکس آلگری او را به بلوغ کامل در این امر و در امر بازیخوانی رسانده.
نوع دوم پرس همکاری دو شماره ۸ به کمک مهاجم نوک برای پرس ۲-۴-۴ است که هر کدام از هافبک‌ها به تناوب و به صورت آونگی، بسته به اینکه بازیسازی حریف در کدام سمت در حال انجام است صورت می‌گیرد و هماهنگی زیاد با هافبک‌ها را نیاز دارد که در این مورد برعکس روش قبل ژیرو مهارت بیشتری دارد.
با تمام این تفاسیر برای شناسایی نفر اول در خط حمله و همینطور دیگر بازیکنان باید تا شنبه ۱۱ آگوست منتظر بمانیم.


پرس ۲-۴-۴ به کمک دو شماره ۸ به صورت آونگی


گوشزدهای مهم

  • _جدایی کورتوآ از چلسی به نظر قطعی می‌آید اما با وجود کارت اعتباری آبراموویچ نگرانی از این بابت وجود ندارد و کپا آریزابالاگا با تمام ویژگی‌های مدنظر ساری و نیروی جوانی بر اساس شایعات انتقالش به چلسی تمام شده محسوب می‌شود.
  • _با توجه به بازی‌های پیش فصل و احیای احتمالی داوید لوییز، اگر این برزیلی به سطح سابق خود برگردد معادلات در خط دفاع کاملا برهم خواهد خورد.
  • _بزرگترین تهدید برای بازیکنان اصلی راس بارکلی و کالوم هادسون اودوی هستند که در اکثر دقایق بازی‌های پیش فصل به میدان رفتند. به خصوص بازیکن جوان ۱۷ ساله انگلیسی که در تمام مسابقات دوستانه بیش از ۸۰ دقیقه به میدان رفته است.
  • _پدرو رودریگز لدسما میتواند با کوچکترین لغزش ویلیان جایگاه خود را در ترکیب ثابت کند.
  • _میچی باتشوایی تشنه حضور در ترکیب است و در ادامه فصل با رسیدن به مرز آمادگی خطری جدی برای موراتا و ژیرو محسوب می‌شود‌.
  • _و در آخر؛ تمامی اخبار حاکی از حضور قرضی متئو کواچیچ در لندن است و این به معنای تزلزل جدی جایگاه سسک فابرگاس در ترکیب خواهد بود.
ساری
در نهایت پیشبینی فوتبال آنالیز از ترکیب چلسی ۲۰۱۸/۱۹ به رهبری مائوریتزیو ساری

رفتن به قسمت اول
رفتن به قسمت دوم


فوتبال آنالیز

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده − 7 =