بروزترین پایگاه آنالیز فوتبال ایران و جهان و آموزش مربی گری

ترسناک مثل ساری در لندن؛ بررسی چینش و ترکیب احتمالی چلسی ۲۰۱۸/۱۹ (۱)

ترسناک مثل ساری در لندن؛

بررسی چینش و ترکیب احتمالی چلسی ۲۰۱۸/۱۹

پس از پیوستن مائوریتزیو ساری به چلسی گمانه‌زنی‌ها برای فهمیدن آنکه تئوریسین ایتالیایی آبی‌های لندن را چگونه و با چه ترکیبی روانه میدان خواهد کرد به اوج خود رسیده. در اینجا قصد داریم تا با توجه به عملکرد سابق ساری، بازیکنان فعلی چلسی و احتمالات نقل و انتقالاتی، یازده نفر اصلی استمفورد بریج را پله به پله پیشبینی کنیم.

دروازه‌بان

موردی که همگان به آن واقف هستند سبک بازی پوزیسیونی مائوریتزیو ساری و علاقه او به داشتن مالکیت توپ است؛ موردی که موجب می‌شود تا رقبا برابر تیم‌های پیرمرد ایتالیایی رو به پرس بالا و شدید بیاورند و درست در همین لحظه نیاز شدید به یک سنگربان با قابلیت ‌های کنترل توپ و ارسال پاس‌های نیمه بلند برای رد کردن خط پرس کاملا حس می‌شود، اتفاقی که پپ گواردیولا را ابتدای حضورش در سیتی بسیار رنجیده خاطر کرد تا او مجبور به خرید ادرسون مورائس شد. در چلسی اما، تیبو کورتوا بازی با پای قابل قبولی دارد هرچند که در این زمینه فوق العاده نیست ولی کفاف کار را می‌دهد. بازیکنی که اخیرا دستکش طلای جام جهانی را به خانه برده و احتمالا گزینه‌ای بهتر از او برای چلسی وجود ندارد که البته شایعتی نیز مبنی بر انتقال او به لوس بلانکوس وجود دارد اما به دلیل آنکه اخباری برای انتخاب جانشین او وجود ندارد ما همین بازیکن را شماره ۱ چلسی در این فصل فرض می‌کنیم.

در هر صورت اگر شاهد جدایی تیبو از آبی‌ها باشیم، پپه رینا با کمترین هزینه، بیشترین کیفیت و متناسب با سبک ساری که پیش‌تر در ناپولی هم تجربه شده، در دسترس ترین گزینه خواهد بود.

خط دفاعی

برای بررسی مدافعان ابتدا از فول بک‌ها شروع می‌کنیم جایی که در سمت چپ خط دفاعی هیچ بازیکنی را بهتر از مارکوس آلونسو پیدا نخواهید کرد. بازیکنی در خدمت تیم و سخت کوش که از زمان پیوستنش به چلسی بیشتر از هر مدافع دیگری روی گل‌ها تاثیر مستقیم داشته و دعوت نشدنش به تیم ملی اسپانیا برای جام جهانی روسیه موجی از تعجب و انتقاد را ایجاد کرد.

چلسیو اما در سمت، با احتمالی بالا سزار آزپیلیکوئتا گزینه اول چلسی خواهد بود؛ کسی که در دوران پیش از کونته نیز به عنوان یک فول بک راست شناخته شد و به چلسی ملحق شد و در دو فصل گذشته نیز بدون شک یکی از بهترین ساید بک‌های جزیره به شمار می‌رفت. یکی دیگر از دلایلی که آزپی احتمالا جلوتر از موزس و زاپوکوستا انتخاب اول خواهد بود آن است که با وجود آلونسو و هازارد در سمت چپ، امسال هم تیم ساری مثل ناپولی متمایل به سمت چپ باشد و مدافع سمت راست در صحنه‌هایی مجبور به ایفای نقش یک ساید بک بشود که سزار در این امر ممتاز است.علاوه بر این‌ها ساری در ناپولی نشان داد که به جز موارد معمول از مدافعان کناری‌اش انتظار دارد در نیم فضا‌ها حضور موثر داشته باشند و در حرکات رو به جلو بدون توپ نیز به یاری تیم بیایند که بازیکنان باهوشی مثل آزپلیکوئتا و آلونسو مطمئنن ساری را راضی خواهند کرد.

با نفوذ آلونسو از سمت سیستم پایه به ۱-۳-۳-۳ تغییر میکند و آزپیلیکوئتا به side back راست تبدیل می‌شود.

برای مدافعان میانی در تیم‌هایی به سبک گواردیولا و ساری اوضاع متفاوت‌تر از حالت عادی است. به دلیل پرس این تیم‌ها از بالا، در صورت رد شدن حریف از خط پرس مدافعان باید کاملا هوشیار و اماده برای بیرون آمدن و قطع توپ جلوتر از خط دفاع (به اصطلاح حرکت step out) باشند که بهترین نمونه این کار را سرجیو راموس نمایش می‌دهد. از طرفی دیگر تیم‌هایی با سبک بازی مالکانه بازیسازی را از خط دفاع شروع می‌کنند و به مدافعانی با قدرت پخش توپ بالا نیاز دارند، بازیکنی که بتواند به جای پاس‌های افقی کسل کننده از پاس‌های عمودی و ریسکی استفاده کند و جرقه‌ای برای موتور تیم باشد.

اولین انتخاب تئوریسین سالخورده، بدون شک کریستنسن خواهد بود بازیکنی که عملکرد درخشانی را در جام جهانی به نمایش گذاشت و اوج نبوغ او آنجایی مشخص می‌شود که آمار، دقت پاس او در فصل گذشته را ۹۰% اعلام می‌کند.

چلسی

اولین نقطه مبهم در ترکیب چلسی ۲۰۱۸/۱۹ زوج کریستنسن در قلب دفاع است، جایی که با افول بازیکنانی مانند داوید لوییز و گری کیهیل و همچنین عملکرد طعنه آمیز آنتونی رودیگر به نظر می‌آید ساری نیازمند ورود به بازار است. زمزمه‌هایی دال بر خرید دنیله روگانی به گوش می‌رسد؛ جوان ایتالیایی که بارها در یوونتوس ثابت کرده که تمام نشانه‌های یک مدافع مدرن و البته همان مدافع مورد علاقه ساری را دارد و می‌تواند زوج غیر قابل نفوذی را با دانمارکی بلند قامت تشکیل دهد.با این حال در صورت عدم وقوع این معامله و نبود گزینه‌ای دیگر می‌توان کیهیل را گزینه حضور در ترکیب اصلی دانست.
با وجود پرس از جلو و بالا بودن خط آفساید در سبک بازی ساری، مدافعان باید با فضای زیاد پشت سرشان کنار بیایند و مراقب ضدحملات باشند که این چهار نفر به نظر از چابکی کافی بهره‌مند هستند.

رفتن به قسمت دوم
رفتن به قسمت سوم


سایت فوتبال آنالیز

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 − 17 =