بروزترین پایگاه آنالیز فوتبال ایران و جهان و آموزش مربی گری

فوتبال مایه سرافرازی فمنیسم

واکاوی تاکتیکی تیم ملی بانوان هلند در جام جهانی

واکاوی تاکتیکی تیم ملی بانوان هلند در جام جهانی

هلند در مرحله نیمه نهایی جام جهانی بانوان ۲۰۱۹ به جنگ سوئد خواهد رفت. هلند تا اینجا درخشان ظاهر شده و اسم خود را به عنوان یک مدعی جدی در این رقابت‌ها مطرح کرده است. این اولین حضور هلند در این مرحله از رقابت‌هاست.
عزم و میل زیاد ماده شیرهای نارنجی باعث شده بنگاه‌های شرط بندی شانس آنها را برای حضور در فینال بیشتر بدانند. اما در این مقاله نگاهی سعی کردیم تا به دنبال دلایل تاکتیکی این موضوع درون زمین باشیم.

نحوه چینش بازیکنان

در مصاف با ژاپن، هلند بازی را با چینشی شبیه به ۴۲۳۱ آغاز کرد به طوریکه جکی گرونن به همراه شریدا اسپیتس تشکیل دبل پیوت داده بودند و دنیله فن دی دونک جلوتر از آنها و پشت سر مهاجم نوک یعنی ویویانه میدما به کار گرفته شده بود. با وجود این،به نظر میرسد همواره تمایل خاصی به تغییر حالت به ۴۳۳ چه مقابل ژاپن و چه در بازی گذشته مقابل ایتالیا به ویژه در آرایش تهاجمی دارند؛ به این شکل که گرونن و فن دی دونک جلوتر می‌روند و وظایف دفاعی را بر دوش اسپیتس رها می‌کنند.
در خط حمله نیز به نظر مثلث مورد اعتماد خانم سارینا ویگمن تغییر ناپذیر هستند و همچنین در خط دفاع تغییرات کمی را در طول تورنمنت ایجاد کرده.

انتقال سریع به حمله

هلند با وجود مثلث لیک مرتنز، شانیک فن دی ساندن، و ویویانه میدما، همیشه در انتقال به حمله سریع کار می‌کند و خانم ویگمان هم نهایت بهره را از این نعمت برده است.
با پرس بالا در یک سوم میانی، هلندی‌ها تمایل دارند رقیبشان اجازه بازیسازی از عقب را داشته باشد و فقط زمانی که احساس خطر کنند شدت پرسشان را زیاد میکنند. آنها حریف را حمله دعوت می‌کنند و به آنها اجازه پیشروی می‌دهند تا بالا بیایند و از موضع دفاعی فاصله بگیرند؛ بلافاصله بعد از آن پرس خود را شروع و به شدت در اطراف بازیکن حامل توپ ایجاد ازدحام می‌کنند تا به سرعت ضدحمله را پی ریزی کنند.

هلند

در این نوع انتقال، وینگرها نقش بسیار حیاتی‌تری را نسبت به مهاجم مرکزی ایفا می‌کنند. هر دوی آنها همواره آماده فرار به محض لو دادن توپ توسط حریف هستتد.

هلند

یکی از وینگرها (معمولا فن دی ساندن) به سمت داخل فرار می‌کند در حالی که وینگر دیگر، برای باز کردن فضا به سمت بیرون حرکت می‌کند.
از سوی دیگر، میدما حرکت خود در ضدحملات را به تعویق میندازد. به این ترتیب، یا از یارگیری مستقیم رها می‌شود و یا یار مستقیم او برای مارک کردنش از جای خود بیرون می‌آید و فضا را برای دیگر مهاجمان خالی می‌گذارد. بجز این، تاخیر او در حرکت رو به جلو یک گزینه پاس برای بازکن حامل توپ و تعویض منطقه به وجود می‌آورد.

هلند

شاهکار هف اسپیس

هلند عاشق حرکت ترکیبی در مناطق میانی است، اما بهترین و خطرناک‌ترین حملات آنها از کانال‌ها اتفاق می‌افتد. جدای از ضدحملات سریع، هلندی‌ها تمایل زیادی به ایجاد شکاف از طریق تسخیر نیم‌فضاها دارند.

هلند

همانطور که در تصاویر بالا مشخص است وینگر پایین می‌آیند تا یار مستقیمشان را با خود بکشند و بی درنگ فضای به وجود آمده توسط فن دی دونک یا گرونن تسخیر می‌شود.

هلند

این تصاویر به خوبی مطالب را شرح می‌دهند. پرس بازیکن محور ایتالیا به خوبی انجام می‌شود اما کمی هم آسیب پذیر است. به محض پایین آمدن فن دی ساندن و همکاری با فن لانترن، فضای نسبتا خوبی برای گرونن ایجاد می‌شود و مدافع میانی نیز نمیتواند میدما را رها کند و به او نزدیک شود.

ساختار تهاجمی

همانطور که می‌بینیم، هلند پنج بازیکن را به خط حمله می‌فرستد که این این امر اسپیتس را به عنوان یک پیوت در میانه میدان تنها می‌گذارد. اما دو مدافع کناری بالاتر از خط میانی به کمک او می‌آیند و از عرض زمین محافظت می‌کنند.

هلند

 

برتری عددی در پیشانی آنها در کنار دینامیک و انعطاف پذیری بالا احتمالا خط دفاعی هر رقیبی را متلاشی می‌کند.

هلند

 

نفوذ از میانه

معمولا با پرس زیاد و ایزوله شدن کناره‌ها در دو بازی گذشته، هلند به بازیسازی از کانال میانی رو آورد. اما آنها چگونه این کار را انجام می‌دهند؟

هلند

همانطور که در تصویر مشخص است، با توجه به پرس بالای ژاپن بسته شدن گزینه‌های پاس، فن لانترن گزینه مناسبی ندارد. در این شرایط او چند گزینه برای رد کردن موج اول پرس ژاپن دارد: پاس دادن به فن دی دونک یا فن دی ساندن، ارسال برای میدما، و یا ارسال قطری برای مرتنس. در این صحنه انتخاب او فن دی دونک است که پایین آمده تا در فضایی که کسی او را یارگیری نکرده به یک گزینه مناسب تبدیل شود. این در حالی است که گرونن جلو مانده و فضای خود را در نیم‌فضا آماده می‌کند.
پخش کننده‌های اصلی توپ یعنی اسپیتس و بلادوورث یارگیری شده و گزینه پاس نیستند. وارد شدن فن دی دونک به پروسه پخش توپ کمک فوق‌ العاده‌ای برای هلند به حساب می‌آید.
در این صحنه بازیسازی و شکستن دفاع سنگین و متراکم ژاپن با موفقیت انجام شد و موارد مشابه این می‌تواند راه حل مناسبی برای هلتد در ادامه راه باشد.

اوورلود در کانال‌ها و دفاع باریک

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، هلند هنگام دفاع تمایل زیادی به ایجاد اورلود در کانال‌های کناری دارد و با تلفیقی که از دو نوع پرس منطقه‌ای و بازیکن محور به وجود می‌آورند، تقریبا عبور از کانال‌های این تیم برای هر رقیبی دشوار است.

هلند

اما با تغییر موقعیت بازی سریع و با پاس‌های یک یا دو ضرب ژاپنی‌ها در میانه زمین و بالا آمدن مدافعان کنارشان، هلند را در وضعیت آسیب پذیری قرار داد. ژاپنی‌ها سعی میکردند هلند را وسط زمین به پرس تحریک کنند و هافبک‌هایی که به صورت عادی لب خط بازی می‌کردند جمع می‌شدند تا مدافعان کناری هلند را با خود به وسط بکشند. به همین شکل فضایی ایجاد می‌شد که با تعویض منطقه‌ای سریع می‌توانست به موقعیتی کشنده بدل شود.

هلند

اگرچه نفوذ از کناره‌ها مشکل به نظر می‌رسد، اما بازی در مرکز احتمالا موثرترین راه شکستن خطوط دفاعی هلند است؛ با وجود اینکه در مرکز به نظر پر تعداد می‌رسند و این مشکل تقریبا در سه بازی گذشته آنها مشهود بوده.
هر سه گلی که هلندی‌ها دریافت کردند از طریق شکاف میانی به دست آمده و مقابل ژاپن واضح بود که این مشکل حتما باید حل شود. این مورد برای سوئد در نیمه نهایی می‌تواند به شانس خوبی تبدیل شود.
به نظر می‌رسد مدافعان میانی هلند موظف شده‌اند که مهاجم یا مهاجمان هدف حریف را به شدت یارگیری کنند و به محض دریافت توپ فشار زیادی را به آنها تحمیل کنند که این باعث می‌شود برخی اوقات از پستشان خارج شوند، و این تصدیق دیگری بر آسیب پذیری در مناطق میانی است.

هلند

 

آسیب پذیری برابر پرس شدید و بالا

احتمالا برای هلند هیچ چیز ترسناک‌تر از رویارویی با تیمی که از بالا و شدید پرس می‌کند نباشد.
شاید دلیلش آن باشد که استراتژی اصلیشان بازیسازی از عقب است. اما با وجود بازیکنان تدافعی که در حفظ توپ مهارت خوبی دارند بازهم برابر تیم‌هایی با چنین سبکی متزلزل هستند.

هلند

بستن مسیرهای پاس به سمت بلادورث و اسپیتس کار را برای پیشروی سخت می‌کند و پرس شدید همراه با یارگیری نفر به نفر تقریبابازیسازی هلندی‌ها را خیلی سریع از کار میندازد.
اما همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم یارگیری نفر به نفر می‌تواند برای هلند شانس حملات سریع را افزایش دهد.
ویگمان می‌داند که بازیکنانی دارد که هم مهارت تکنیکی خوب و هم قابلیت حفظ توپ در فضاهای تنگ و زیر فسار را دارند. اگرچه بازی تیمی و دستورات تاکتیکی تمرکز اصلی آنهاست، اما بعضی وقت‌‌ها مهارت‌های فردی می‌تواند برتری متناسبی را در راستای مشخصه‌های تاکتیکی ایجاد کنند.

 

در هر صورت بانوان هلند ۲۰۱۹ تیمی لایق احترام است که تماشاگران و هوادارانشان راضی نگه داشته و حضور در فینال و حتی قهرمانی برای آنها نه تنها دست یافتنی بلکه متناسب لیاقتشان به نظر میرسد؛ اگرچه نباید سه تیم قدرتمند دیگر به ویژه آمریکایی‌های رویایی را نادیده گرفت.

 


فوتبال آنالیز

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 + دوازده =