بروزترین پایگاه آنالیز فوتبال ایران و جهان و آموزش مربی گری

قدرت نمایی یا پنهان شدن در پس ضعیف کشی؟! (ایران یمن)

اولین قدم کیروش در آسیا محکم بود.برد ۵ گله مقابل یمن در ابتدای راه می‌تواند تیم ملی را به آرامش برساند و از حواشی دور کند.اما آیا در همین برد های پر گل باخت‌های آینده پنهان نشده است؟
آیا تیمی نبوده است که در همه‌ی فصل رقبا را یکی از پس از دیگری پشت سر گذاشته و سپس به یک رقیب دسته چندمی و هیچ بردی نداشته،قافله را باخته است؟

همانطور که کریستوفر نولان در سه‌گانه‌ی بتمن اشاره می‌کند،پیروزی‌های متوالی حتی بتمن را هم می‌تواند شکست دهد.

این همان چیزی است که کیروش باید مراقب باشد.تیم ملی خوب است و مهره دارد.جام‌جهانی قابل قبولی را پشت سر گذاشته است.اما مشکل کجاست؟
در برد چگونه باخت نمایان می‌شود؟

ابتدا نگاهی به نحوه‌ی پخش توپ ایران بیاندازیم.توجه داشته باشید که تمام نکاتی که به آن اشاره می‌کنیم به بازی ایران یمن مربوط می‌شود.این یعنی امکان دارد در بازی بعدی اوضاع کمی متفاوت باشد و ترکیب ایران هم تغییر کند.
اما با همین ترکیب چه چیزی را می‌فهمیم؟

هیبرید دژاگه/شجاعی در هاف‌اسپیس راست زمین

باز هم هاف‌اسپیس؟بله.این منطقه در بازی‌سازی تاثیر زیادی دارد.یادمان نرود زیدان با بازی دادن کروس و مودریچ در همین مناطق اروپا را به تسخیر خود در آورد.تا جایی که کلوپ،صلاح را به مهاجم دوم خود تبدیل کرد تا هاف‌اسپیس راست دفاعی،جایی که کروس پخش توپ می‌کرد را اشغال کند.
کیروش دژاگه را در همین منطقه بازی داد.با عقب آمدن دژاگه در نیمه‌ی اول رضاییان در کانال کناری جلو می‌رفت تا ارسال از سمت راست صورت بگیرد.

یمن
حضور دژاگه در سمت راست عقب‌تر از رضاییان و ترابی

وحید امیری،تعادل،تعادل،تعادل

برخلاف داژگه،امیری در هنگام حمله کاملاً جلو می‌رفت.اینکار او حمله‌ی ایران را در دو جناح به تعادل می‌رساند.در سمت راست رضاییان و گاهی ترابی باید تقابل یک به یک را برمی‌داشتند.همانطور که در عکس بالا می‌بینید،رضاییان در کانال کناری از سردار خیلی دور است و ترابی نیز در راستای افقی او حضور دارد.این دوری طبق فلسفه‌ی کرایف باید تقابل یک به یک ایجاد کند.اما یمن با سیستم دفاعی ۲-۴-۴ دقیقاً در همان سمت دو بازیکن را مامور مهار کردن رضاییان گذاشته بود.پرونده‌ی سمت راست نمی‌بندیم ولی بهتر از قبل از اشاره به مرکز زمین و حرکات اشتباه ترابی به سمت چپ زمین برویم.

یمن
رضاییان و ترابی در یک سمت و تراکم دیگر بازیکنان در سمت چپ قابل رویت است.

هافبک یا فول‌بک چپ؟

در کلاس بازی حاج‌صفی شکی وجود ندارد.اما اینکه بگوییم سمت چپ در ضدحملات کمی متزلزل است دور از واقعیت نیست،بازیکنان یمن گاهی از فضای پشت حاج‌صفی در ضدحملات بهره می‌بردند.کنترل توپ‌ها و تصمیم‌گیری‌ها کمی در این سمت ضعیف به نظر می‌رسید.جالب این است که همین نقطه ضعف ایران را به گل چهارم رساند.یک سانتر از حاج‌صفی در هاف‌اسپیس سمت چپ فشار بر روی یمن اضافه می‌کند تا ایران خواب را رقبای خود بگیرد.

یمن
سانتر قطری حاج‌صفی در هاف‌اسپیس سمت چپ،بر خلاف رضاییان،احسان بیشتر به مرکز زمین نزدیک است و طارمی(یا ترابی در نیمه‌ی دوم) در کانال کناری حضور دارد.

اما وحید امیری چگونه با جلوتر رفتن خود یمن را فلج کرد؟

کمی به قبل برگردیم.دو بازیکن یمن باید مراقب رضاییان باشند،ترابی کمی وسط‌تر می‌آید.امیری در هاف‌اسپیس سمت چپ با جلو رفتن خود وینگر و دفاع راست یمن را به سمت خود می‌کشد تا فضا برای حاج‌صفی باز شود.طارمی به مرکز می‌آید.این یعنی سه بازیکن ایران(سردار،طارمی و ترابی) در مقابل دو هافبک دفاعی یمن.کارهای ترکیبی در مرکز زمین را یادتان بیاید.بله،دلیل همین برتری‌های عددی هم هست.

یمن
حضور سه بازیکن ایران در ضدحمله،ساختاری آشنا در حملات و کارهای ترکیبی

اما با وسط آمدن ترابی در سمت رضاییان گاهی تنها می‌ماند.پس ترابی از مرکز یا هاف‌اسپیس سمت راست باید به کانال کناری می‌رفت.پس جهت بدن او هنگام دریافت توپ رو به خط اوت بود.حتی اگر مدافعین یمن از او فاصله هم داشتند تا زمان چرخش و تغییر میدان دید ترابی،به او می‌رسیدند.این همان مشکلی است که در ادامه‌ی راه شاید کمی تیم ملی را اذیت کند.

مشکل حرکت ترابی به کناره‌ها.زمانی که توپ به او می‌رسد جهت بدن او به سمت خط کناری زمین است،نه دروازه.


آخرین نکته‌ای که به آن می‌پردازیم گپ بین مدافعین ایران است.همان گپ و فاصله‌ای که در جام‌جهانی گل اسپانیا را به همراه داشت.ایران شاید نتواند همانند جام‌جهانی مدام با سیستم ۱-۳-۶ دفاع کند و همین خطر این گپ را بیشتر می‌کند.

یمن
به فاصله‌ی بین دو مدافع ایران نگاه کنید.

تمام جزئیاتی که به آن پرداختیم فقط بخشی از بازی ایران-یمن و مربوط به همین بود.در بازی‌های آینده شاید ترکیب تغییر کند ولی ایده‌ی باقی می‌ماند و نقاط ضعف و قوت فردی و جمعی خود را بیش از پیش نشان می‌دهند.


سایت فوتبال آنالیز

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × چهار =