بروزترین پایگاه آنالیز فوتبال ایران و جهان و آموزش مربی گری

نگاهی بر تفکرات ژوزه مورینیو

نگاهی بر تفکرات ژوزه مورینیو

“برای من بازی زمانی شروع میشه که قبل از بازی به کنفرانس خبری میرم.در ذهن من از اون لحظه بازی شروع شده.”  مورینیو

مورینیو

مورینیو به انعاف پذیری در بازی و نحوه ی مدیریت خود معروف است.

ویژگی اصلی تیم های او برتری عددی در میانه ی زمین با سه هافبک یا بیشتر است. وی در پورتو با یک هافبک دفاعی(مندس) و دو هافبک کناری(دیمیتری و مانیچه) و هافبک تهاجمی تمام عیار خود یعنی دکو به میدان میرفت.

دکو با بازی خود نه تنها به هافبک دفاعی کمک می کرد، بلکه به دو مدافع کناری فرصت جلو رفتن و نفوذ کردن را می داد.

مورینیو

در دو سال اول حضور خود در چلسی از سیستم ۳-۳-۴ استفاده می کرد که در برابر تیم های انگلیسی برتری ۳ به ۲ در میانه ی زمین می داد.(اکثر تیم های انگلیسی در آن زمان با سیستم ۲-۴-۴ بازی می کردند)

خود او میگفت: اگر کسی هافبک دفاعی من را پرس کند، این یعنی دو هافبک دیگر خالی هستند. اگر هافبک ها خالی نباشند، یعنی وینگر های حریف آنها را پرس کرده اند.پس مدافعین کناری خالی هستند. تیم های صاحب سبک ۲-۴-۴ هیچ کاری نمی توانند در برابر ۳-۳-۴ بکنند.

آمدن شوچنکو مورینیو را مجبور کرد تا سیستم ۲-۳-۱-۴ استفاده کند.

مورینیو

وی در اولین فصل حضورش در اینتر با سیستم ۳-۳-۴ و حضور یک دایمند در میانه ی زمین توانست قهرمانی سری آ را برای اینتر به ارمغان بیاورد. او در فصل دوم با حضور اشنایدر، میلیتو و موتا توانست از سیستم ۱-۳-۲-۴ بهره برد و در هنگام دفاع نیز از ۱-۴-۵ در مقابل تیم های هجومی چون بایرن مونیخ یا ۱-۵-۴ استفاده می کرد.

در رئال مادرید با همین سیستم ضد حمله های مرگ آسایی را طراحی می کرد به گونه ای که هر چهار بازیکن هجومی تیم، قابلیت جابجایی سریع داشتند و میتوانستند به جای یکدیگر بازی کنند. با همین تاکتیک، رئال مادرید، در فصل ۲۰۱۲-۲۰۱۱ با ۹ اختلاف امتیاز از بارسلونا فاصله گرفت و قهرمان شد. مورینیو با همین قهرمانی رکورد های زیادی را ثبت کرد.( ۱۰۰ امتیاز و ۱۲۱ گل زده)

مورینیو

مورینیو به عکس العمل مقابل اتفاقات بازی معروف است.

زمانی که رئال مادرید در لیگ قهرمانان اروپا از منچستر ۱-۰ عقب بود، با اخراج نانی(وینگر راست) مودریچ را به عنوان هافبک دفاعی به بازی گرفت وخدیرا را به سمت راست برد.فرگوسن مجبور شد تا ولبک را به سمت راست بیاورد، پس آلونسو کاملا آزاد شد. با دو گلی که رئال زد همه چیز به سود مادریدی ها تمام شد.

مورینیو ضعف حریف را به خوبی میشناسد.

در لیگ قهرمانان اروپا، سال ۲۰۰۴ در برابر یونایتدِ فرگوسن،مورینیو میدانست که نقطه ضعف منچستر ، کانال های کناری زمین است.مخصوصا در سمت چپ که کوئنتین فورچون بازی می کرد و توسط گیگز حمایت می شد.

بازیکنان مرکزی یعنی دکو و مانیچه با پاس های خود کناره های زمین را در اختیار داشتند.

با گل تساوی بنی مک کارتی ، یونایتد از سمت چپ خود دفاع کرد و در همین زمان پورتو به سمت دیگر زمین تا از آن قسمت شاگردان مورینیو را آزار دهد. جایی که مک کارتی به راحتی نویل و براون را در تقابل های یک به یک شکست می داد.

مورینیو

در چمپینز فصل ۲۰۱۴-۲۰۱۳ در برابر پی اس جی زمانی که چلسی فقط به یک گل نیاز داشت، مورینیو از سیستم ریسکی ۳-۲-۱-۴ استفاده کرد که باعث شد دمبابا گل بزند.

مورینیو می گفت که تیم او در تمرینات به سه ترکیب مختلف بازی می کرده است.

بعد از این گل مورینیو به سمت دمبابا و تورس رفت تا به آنها نکاتی را گوش زد کند. دمبابا الکس را در صورت جلو آمدن پرس می کرد و تورس وظیفه ی یارگیری مکسول را بر عهده داشت.


برای مطالعه بیشتر مراجعه شود به (عقب کشاندن خط دفاع توسط فن خال)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 2 =