بروزترین پایگاه آنالیز فوتبال ایران و جهان و آموزش مربی گری

پرس،کانترپرس و ضد حمله-قسمت دوم

پرس،کانترپرس و ضد حمله-قسمت دوم

 

سمت

این مدل انجمن فوتبال آلمان برای تمایز نحوه های مختلف پرس از هم دیگر خوب است. زمین بازی با سه خط افقی به سه قسمت تقسیم می شود.یک سوم دفاعی، میانی و هجومی.

هر چند که آلمان معتقد است که هر قسمت خود نیز دو قسمت مجزا دارد. قسمتی که در آن پرس سنگین انجام می شود و قسمتی که شدت پرس کم تر است.

این یعنی در سه منطقه پرس بالا و در سه منطقه دیگر پرس عمیق می باشد.

مهم ترین رکن پرس، قابلیت پرس کردن است؛ به عبارت دیگر شما باید به توپ دسترسی داشته باشید تا بتوانید فشار بیاورید. این موضوع آمادگی لازم برای پرس را فراهم می کند؛ یعنی هر عملی باید برای فشار آوردن و نزدیک شدن به توپ باشد. چه از لحاظ موقعیتی و چه از لحاظ فیزیکی و سایر جنبه های فوتبال. اگر تیمی درست پرس کند پس قطعا دسترسی زیادی به توپ و نحوه ی گردش آن داشته باشد.

سمت
پرس ضعیف در لحظه

 

 

سمت
پرس ضعیف که منجر به عدم دسترسی به توپ میشود

 

اگر به توپ دسترسی داشته باشید( نه فقط این که آن را تصاحب کنید بلکه آنقدر نزدیک شوید که بتوانید روی آن تاثیر بگذارد) قضیه کاملا متفاوت است وقتی که توپ را ندارید.

اگر تیمی پرس را خوب انجام دهد، سایر بازیکنان آن تیم که عقب تر بازی می کنند می توانند جلوتر آمده، به توپ نزدیک شوند و منطقه های دورتر را با خیال راحت رها کنند.

اگر خط دفاعی تیمی بالا بازی کند اما خوب پرس نکند گل های زیادی از فضای پشت مدافعین خواهد خورد. اگر تیمی که با خطوط عریض پرس می کند و بخواهد در یک سمت متراکم شود، در صورت عدم پرس مناسب به دردسر می افتد چرا که در سمت مخالف با یک تعویض منطقه برتری عددی برای تیم حریف بوجود می آید.

اگر دسترسی به توپ وجود نداشته باشد، تیمی که دفاع می کند باید برای یک سوال واضح پاسخ داشته باشد: چگونه بدون اینکه نظم تیم به هم بریزد باید دسترسی مجدد به توپ داشته باشیم؟

راه های مختلفی برای این مشکل وجود دارد. ساده ترین و معمولی ترین راه آن این است که توپ را به عنوان مرجع در نظر نگیریم و بدون توجه به آن به مناطقی برویم که امکان دارد توپ به آنجا برود.

به عبارت دیگر باید عقب آمد و وسط زمین را شلوغ تر کرده و از دروازه محافظت کرد. سپس با دفاع کردن، توپ را به عقب یا گوشه راند تا از منطقه خطر دور شود. هنگامی که توپ جلو آورده می شود، فضای بین دروازه بان و خط دفاعی کاهش می یابد.

راه حل دیگر این است که به سمت توپ هجوم ببرید و از تله ی آفساید استفاده کنید. اگر زمان بندی این کار درست باشد می توانید بدون دسترسی به توپ،آنرا پس بگیرید.

آمادگی برای پرس کردن یعنی حرکت به سمت مناطقی که بتوان در آن با توجه به استراتژی تیم پرس انجام داد. همچنین امکان آن وجود دارد که تیم حریف را به سمتی هدایت کرد که تیم ما در آنجا بر دفاع اصرار می ورزد.


سایت فوتبال آنالیز

3 نظرات
 1. taha می گوید

  عالی بود سپاس

 2. تور استانبول می گوید

  خیلی خوب بود. ممنون

  1. Mahdi می گوید

   تشکر از شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 + یک =