بروزترین پایگاه آنالیز فوتبال ایران و جهان و آموزش مربی گری

پرس،کانتر پرس و ضد حمله-قسمت سوم

پرس،کانتر پرس و ضد حمله-قسمت سوم

در تصاویر پایین تفاوت‌هایی را در پرس حریف می‌بینید. اتلتیکو مایل است تا حریف را برای پرس کردن آماده کند.مادریدی‌ها می‌خواهند حریف به وسط بیاید و سپس تمامی مسیر‌ها به هم‌تیمی‌هایش را ببندند.به این ترتیب بازیکن صاحب توپ را به وسط آمدن ترغیب می‌کنند.

هنگامی حریف محاصره شد و راه فراری نداشت،تیمی که پرس می‌کند آرام آرام به سمت بازیکن صاحب توپ آمده و با به دست آوردن توپ می‌تواند از ضدحمله استفاده کند.این نوع تله‌ی پرس می‌تواند با توجه به مکان آن،تعداد بازیکنانی که در آن شرکت دارند،نوع پرس،چگونگی محاصره‌ی بازیکن حریف و … تفاوت داشته باشد.

در مثال بالا اتلتیکو مادرید از ساختار دفاعی خود بیرون آمده و حریف را به وسط هدایت کردند.نوع آمادگی سازی برای پرس با توجه به جریان بازی و فاز آن متفاوت است.

پس برای شروع پرس باید چه حرکتی انجام داد؟معمولاً بر اساس جنبه‌های مختلف بازی مانند دیدِ خوب از کل زمین،کنترل توپ،قابلیت بازیکن،دسترسی به حریف و نوع پاس،باید پرس را انجام داد.اگر بازیکنی در مسیر پاس خود قرار نگیرد فرار کردن از پرس کار غیر ممکنی است.پس یک تیم باید قبل از اینکه بازیکن خود را در زمین پیدا کند،پرس را انجام دهد.

توپ گرفتن از حریفی که سخت آن را کنترل می‌کند،آسان‌تر است.یک تیم دقیقاً در همین زمان که کنترل توپ از دست رفته می‌تواند پرس کند چرا که کنترل کردن مناسب توپ برای حریف امری زمان‌بر است.اگر بازیکنی در دریافت توپ ضعیف است،اولین وظیفه پرس همان بازیکن است.اکثر بازیکنان فکر می‌کنند که هنگام انتقال توپ بین دو بازیکن حریف زمان مناسبی برای پرس است.چرا که در این زمان توپ تغییر جهت نمی‌دهد و ساختار دو تیم در این چند ثانیه ثابت می‌ماند.پس این بازیکن پرس کرده و موقعیت خود رها می‌کند.

درست است که در این زمان توپ تغییر جهت نمی‌دهد.پس این موقعیت برای پرس بسیار مناسب است و می‌توان مکانی که توپ به آن سمت می‌رود را پرس کرد.اگر هنگامی که توپ تحت کنترل حریف است پرس انجام شود(و کسی که پرس می‌کند بدون توجه به بستن مسیر‌های پاس و فضا موقعیت خود را رها کند) در این حالت حریف می‌تواند خیلی راحت مسیر پاس را عوض یا دریبل و حرکت بازیکنی که پرس می‌کند را تباه کند.

نوع پرسِ تیمی که دفاع می‌کند، به منطقه‌ای که در آن پرس و محاصره را انجام می‌دهند بستگی دارد.هم چنین نوع پرس با توجه به حرکت تیم،زمان توقف پرس و اینکه کدام قسمت از تیم پرس را شروع می‌کند متفاوت خواهد بود.

حریف
اتلتیکو در وسط زمین برای چلسی تله گذاشته است

اگر تیم بخواهد پرس را بالا در مرکز زمین و بالا انجام دهد،وینگر‌ها می‌توانند به سمت مدافعین مرکزی بروند و تمام مسیر‌های پاس به کناره‌ها را ببندند.اگر تیمی بخواهد از وسط به کناره‌ها پرس را منتقل کند،آنگاه وینگر و فول‌بک‌ها می‌توانند خطوط کناری زمین را مورد پرس قرار دهند.

فشار معمولاً زمانی تمام می‌شود که توپ را بدست می‌آوریم و یا زمانی که تیم حریف در عقب‌تر از جایی باشد که می‌خواهد.هم‌چنین می‌توان زمانی که توم در جاییست که تیم ما احساس راحتی دارد،پرس را متوقف کرد.برای مثال وقتی که توپ در کناره‌هاست.تیم بارسلونا اکثر اوقات این کار را انجام می‌دهد؛یعنی حریف و توپ را در کناره‌ها نگه داشته و تمرکز خود را بر وسط زمین می‌گذارد و اجازه‌ی نفوذ را نمی‌دهد.

جهت پرس کردن با توجه به فشرده شدن تیم(عمودی،افقی و مورب) متفاوت است.با توجه به فشردگی اشکال خاص بیشتری از پرس بوجود می‌آیند.مانند پرس رو به عقب و پرس با ساختار اصلی دفاعی.پرسِ قطری،یعنی تیمی که به سمت توپ پرس کرده و گوشه‌های ترکیب شما را با خطوط پرس می‌بُرَد.در حالیکه مناطق کم ارزش‌ها را رها می‌کنند.مناطقی که از توپ دورترند.اگر توپ در وسط زمین باشد پرس قطری پراکنده‌تر و اگر در کناره‌ها باشد پرس قطری متراکم‌تر انجام می‌شود.

حالت علمی‌ترِ آن پرس عمودی یا افقی است و در زمانی اتفاق می‌افتد که تیمی(یا قسمتی از آن تیم) به صورت عمودی یا افقی به توپ نزدیک شود.
پرس رو به عقب یعنی زمانی پرس را انجام دهید که توپ از موقعیت شما گذشته باشد.برای مثال وقتی در سیستم ۲-۴-۴ توپ از دو مهاجم می‌گذرد آن‌ها برمی‌گردند و بازیکن صاحب توپ را از پشت پرس می‌کنند.(که این اتفاق حتی در لیگ‌های بزرگ نیز رخ نمی‌دهد چرا که بازیکنان اگر در مجاورت خود ساپورت نشوند این کار را انجام نمی‌دهند)

پرس کردن همیشه به صورت متراکم نیست.ساختار متراکم از بازیکنان مشخصی در موقعیت‌ها و فازهای خاص بوجود آمده است.برخی بازیکن‌ها بر روب ساختار دفاعی تمرکز دارند.در حالی که سایرین با هم پرس می‌کنند.هم‌چنین شاید بازیکنی دفاع نفر به نفر داشته باشد در حالی که بقیه دفاع منطقه‌ای را انجام دهند.همیشه همه‌ی بازیکن‌ها در یک فاز قرار ندارند.همه‌ی آن‌ها با هم پرس نمی‌کنند(که اگر اینکار انجام شود ساختار پرس بسیار متراکمی بوجود می‌آید.

همه‌ی حرکات دفاعی نیز شبیه به هم نیست.دفاع به دو نوع نفر به نفر و منطقه‌ای تقسیم می‌شود.در کنار این‌ها پرس کردن نیز انواع متفاوتی دارد.همانند کانترپرس که به آن می‌پردازیم.خوب است همیشه یادمان باشد که پرس کردن ترکیبی از همه‌ی این حرکات است تا اینکه بخواهد به یک مدل در طول مسابقه محدود شود.

حریف
مثالی از پرس تیم حریف از وسط به کناره ها وقتی توپ به کانال های کناری می رود.

سایت فوتبال آنالیز

2 نظرات
  1. kaywan می گوید

    سلام واقعا خسته نباشید میگم بهتون اما بالا نوشتین در تصاویر اما هیچ تصویری نیست

    1. Mahdi می گوید

      ممنون از لطفتون ، تصاویر دچار مشکل شده اند ولی به زودی رفع میشود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 − شش =