بروزترین پایگاه آنالیز فوتبال ایران و جهان و آموزش مربی گری

کانتر پرس – قسمت چهارم

دفاع نفر به نفر صلب

پرس
دفاع نفر به نفر صلب

در دفاع نفر به نفر هر بازیکن یک یار حریف را انتخاب کرده و او را به طور مجزا پرس و در هر جای زمین دنبال می‌کند.
این کار برای بازیکن آسان است چرا که انجام حرکات نیازی به فکر کردن ندارد.
این نوع پرس مبنی بر دسترسی تمام مدت به حریف است؛بنابراین فشار زیادی روی حریف باید آورده و مسیر‌های پاس به او تا حد امکان بسته شود.

نقطه ضعف این نوع پرس این است که بازیکنی که پرس می‌کند تمام حرکات خود را باید بر اساس حرکت حریف انجام دهد.پس از انجام حرکاتی خودش می‌خواهد یا مربی از او خواسته غافل می‌ماند.همچنین حریف می‌تواند با جابجایی او را از مناطق مهم و کلیدی دور کرده و فضا ایجاد کند.همچنین با جابجایی حریف از یک سمت به سمت دیگر و تعویض پست با هم‌تیمی خود،ساختار دفاعی تیم به هم می‌ریزد.
حال فرض کنید بازیکنی که یارگیری نفر به نفر شده،از لحاظ کیفی برتری داشته باشد و تقابل‌های یک به یک را بردارد.
پس در تمام زمین می‌تواند برتری عددی ایجاد کند.

 

دفاع نفر به نفر انعطاف پذیر

پرس
دفاع نفر به نفر انعطاف پذیر

این نوع یارگیری نفر به نفر مشابه قبلی است با این تفاوت که بازیکنان یارگیری حریفان خود را(در صورت تعویض منطقه) به یکدیگر واگذار می‌کنند تا از موقعیت‌های خود خارج نشوند.مشکل این روش هنگام واگذار کردن بازیکنی که پرس می‌شود به هم‌تیمی است.این یعنی دو بازیکن یک بازیکن حریف را پرس می‌کنند پس قطعاً در جایی یک بازیکن دیگر رها شده است.

 

یارگیری مبتنی بر فضا

پرس
یارگیری مبتنی بر فضا

در این مدل از پرسینگ هر بازیکن فضایی از زمین را در اختیار دارد و در صورت ورود حریف به این مناطق او را یارگیری نفر به نفر می‌کند.هنگامی که حریف آن فضا را ترک کرد،بازیکن مذبور به جای خود بازمی‌گردد و از منطقه‌ی خود محافظت می‌کند.استدلال این نوع پرس این است که بازیکنی که به توپ نزدیک‌تر است آن را پرس می‌کند و سایرین سعی بر بستن منطقه‌های حفاظتی خود دارند.

هنگامی که بازیکنی برای پرس توپ جلو می‌رود سایر اعضای تیم می‌توانند به سمت فضای رها شده توسط این تیم بروند و تمام حفره‌ها را پر کنند.چه بسا این کار در سمت دیگر زمین فضا ایجاد می‌کند.
مشکل این روش این است که حریف می‌تواند بازیکنی که برای پرس جلو می‌رود را دریبل بزند و در پشت او برتری عددی ایجاد کند.

 

یارگیری مبتنی بر موقعیت

پرس
یارگیری مبتنی بر موقعیت

در این دفاع زونال بازیکنان سعی بر باقی ماندن در موقعیت‌های خود دارند و متناسب با جهت توپ حرکت می‌کنند.ایده‌ی پشت این نوع دفاع منطقه‌ای این است که نیازی به پرس مستقیم بازیکن یا توپ وجود ندارد و تیم می‌تواند با کنترل فضای اطراف توپ و نزدیکشدن تدریجی به آن توپ را بگیرد.

به دلیل آنکه این نوع دفاع جهت‌دار است و با توجه به مکان توپ فشردگی انجام می‌شود،در مقابل تیم‌هایی که توپ را در مکان‌های امن‌تر به بازی در می‌آورند(همانند بارسلونا یا رئال مادرید زیدان که جهت بازی را با پاس‌های کوتاه یا بلند سریعاً عوض می‌کنند) بازیکنان باید قابلیت دوندگی و انرژی زیادی داشته باشند.اگر توپ به سمت کناره‌ها برود و مسیرها و فضاها توسط بازیکنان بلوک شود،حریفدر موقعیت سختی قرار می‌گیرد.همانطور که معلوم است این نوع پرس نسبت به مدل‌های قبلی کمی غیرفعال‌تر و منفعل است چرا که در اینجا تیم فضاها را می‌بندد و با جهت توپ حرکت می‌کندو منتظر موقعیت مناسب است تا اینکه بخواهد به شدت بازیکن مدنظری را تحت پرس بی‌وقفه قرار دهد.

یارگیری مبتنی بر بازیکن

پرس
یارگیری مبتنی بر بازیکن

این دفاع جهت دار منطقه‌ای و هم‌جهت حرکت حریف است و بازیکنانی که پرس می‌کنند در حین پوشش منطقه‌های حفاظتی خود به بازیکن حریف(که شاید در منطقه باشد) نیز به تدریج نزدیک می‌شوند.این مدل پرس با یارگیری جهت‌دار فضایی فرق دارد چرا که در آن مدل بازیکنان بر روی دفاع از منطقه‌ی خود تمرکز دارند و تنها زمانی پرس را آغاز می‌کنند که بازیکنی به آن منطقه وارد شود.

دفاع منطقه ای مبتنی بر فضا

پرس
دفاع منطقه ای مبتنی بر فضا

این مدل بر روی متراکم شدن در فضایی که اطراف توپ قابل دسترس است،متمرکز می‌شود.تیم به دنبال این است که در فضای اطراف توپ برتری عددی و فشار ایجاد و گزینه‌های بازیکن حریف را محدود کند.برای موفق شدن در این نوع پرس باید به حریف و بازیکن صاحب توپ دسترسی داشته باشید تا بتوانید او را تحت فشار قرار دهید.

اگر تیم فقط اطراف فضای توپ شیفت کند و هیچ‌گونه فشاری روی حریف نیاورد،قطعاً شکست خواهد خورد چرا که بازیکن حریف(که تحت فشار نیست) به راحتی می‌تواند با به گردش در آوردن توپ،منطقه‌ی بازی را عوض کند.دسترسی داشتن به بازیکن حریف مهم‌ترین نکته در هر گونه پرسی است.خصوصاً زمانی که در یک سمت برای پرس کردن جمع می‌شوید و سمت دیگر زمین را رها می‌کنید.

دفاع منطقه ای مبتنی بر گزینه

پرس
دفاع منطقه ای مبتنی بر گزینه

 

مرجع اصلی این نوع دفاع،توپ است.توپ کجا می‌تواند برود؟بهترین راه برای جلوگیری از اینکه توپ(و جایی که توپ می‌رود) به ما ضربه بزند کجا می‌باشد؟اعضای تیم پراکنده از هم حرکت می‌کنند چرا که بر روی مکان فعلی و احتمالی توپ تمرکز دارند.این موضوع هوش و هماهنگی بالایی را از بازیکنانی که پرس می‌کنند می‌طلبد و این دفاع می‌تواند مخلوطی از نفر به نفر،منطقه‌ایو بستن مسیر‌های پاس باشد.اگر این کار اشتباه انجام شود،امکان ایجاد فضای زیاد در ساختار دفاعی وجود دارد.


سایت فوتبال آنالیز

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × پنج =