بروزترین پایگاه آنالیز فوتبال ایران و جهان و آموزش مربی گری

تمرکز روی پرواز فرست کلاس توکیو، به جای مبارزه به سبک انتقام جویان

تمرکز روی پرواز فرست کلاس توکیو
به جای مبارزه به سبک انتقام جویان

زمانی که اولین سری از فیلم‌های اونجرز یا همان انتقام‌جویان ساخته شد،سوالی در ذهن بیننده بوجود می‌آمد.چرا انتقام‌جویان؟نابغه‌ای که با ربات می‌جنگد و سربازی که با سپر خود از مظلومین دفاع می‌کند از چه کسی می‌خواهند انتقام بگیرند؟

این سوال تا آخرین لحظه از فیلم “انتقام جویان-جنگ بی‌نهایت” پاسخ داده نشده بود.اکنون همه به دنبال انتقامِ اونجرز از تانوس هستند.همان انتقام و فرصتی که ایران در بازی چهارشنبه داشت ولی در آن ناکام ماند.گویا حق با تونی استارک است.
اندگیم (End Game) در آن بالا اتفاق می‌افتد و ایران تیم‌های رده پایین را می‌تواند سال‌ها در هم بکوبد.اما آن بالا در مراحل حذفی چه خبر است؟همه چیز فرق دارد و کیروش باید از بازیکنان یک جارویس واحد بسازد.همان هوش مصنوعی که استارک برای مقابله با بیگانگان در حال ساختن آن بود.

ابراهیمی

هر چه رو به جلو حرکت می‌کنیم گل زدن برای ایران سخت‌تر می‌شود.سیر نزولی گل زدن ایران در مرحله‌ی گروهی نشان از نیاز تیم ملی کشورمان به یک دگرگونی بزرگ، دارد.

تغییری که شاید بهترین مهره‌ها را کنار بگذارد یا تفکراتی که کیروش فکر می‌کند درست است.

نحوه‌ی پرس عراق

بر خلاف ویتنام، عراق در مرکز زمین فضاها را بسته بود.به همین دلیل جهان‌بخش و قدوس در هاف‌اسپیس.ها کمتر صاحب توپ می‌شدند.

طارق مراقب چشمی بود و یاسین، ابراهیمی را می‌گرفت و نیم‌نگاهی هم به وریا داشت.

ابراهیمی
پرس ۱-۳-۲-۴ باریک (narrow) تیم عراق، حسین‌علی مسیر پاس به میلاد محمدی را بسته است.

البته این نحوه‌ی پرس به زمانی مربوط می‌شود که توپ در سمت چپ زمین است.با حرکت افقی توپ به سمت راست،خطوط پرس عراق به شکل آونگ و درست در همان فرم قبلی ایجاد می‌شد.

ابراهیمی
همه چیز در سمت چپ دفاعی عراق انجام شده است.دقت کنید که امجد، جهان‌‌بخش را در هاف‌اسپیس یارگیری کرده است.

همانطور که در آنالیزهای ایران-یمن و ایران-ویتنام گفتیم، یکی از تاکتیک‌های ایران در هنگام حمله استفاده از وینگر‌های خود در هاف‌اسپیس‌ها است.با این اوصاف تعجبی ندارد که می‌بینیم هافبک‌های دفاعی عراق، در هاف‌اسپیس دفاع منطقه‌ای انجام می‌دهند.

امید ابراهیمی، هیبرید هافبک و مهاجم

با ناکام ماندن ایران در استفاده از هاف‌اسپیس‌ها ابراهیمی گاهی در نقش دژاگه ظاهر می‌شد و در کناره‌ی زمین توپ‌های عمودی را ارسال می‌کرد.اما با دفاع نفر به نفر عراق در پرس بالا بهترین راه به هم ریختن خط دفاعی آن، تغییر مکان امید ابراهیمی بود.او بارها جلو می‌رفت و “گاهی” فضای زیادی را برای در هاف‌اسپیس ایجاد می‌کرد.دقت کنید که گاهی این اتفاق می‌افتاد چرا که مدافعین عراق یار خود را در منطقه جابجا می‌کردند.یعنی با تعویض منطقه‌ی بازیکنان ایران، مدافعین عراق یار خود را رها کرده و در منطقه‌ی خود باقی می‌ماندند.

ابراهیمی
دقت کنید که اگر امجد ابراهیمی را رها می‌کرد تا یار قبلی خود (جهان‌بخش) را بگیرد، هافبک شماره ۹ ایران چه فضایی داشت!

چشمی، برنده در جدال سایه‌ی پوشش

در مقابل ساختار دفاعی محکم عراق، ایران هم دست روی دست نذاشت و کیروش دوباره نشان داد که دفاع کردن را خیلی خوب بلد است.۳ کلین شیت در ۳ بازی، آماری که این ادعا را تحقق می‌بخشد.

با گماردن چشمی در ترکیب انتقاد‌ها به سمت کیروش باز هم شلیک شد.اما او به خوبی ثابت کرد که دلیل اعتماد کیروش چیست.
طارق و رسن هر دو بازیکنان پا به توپی هستند.حال در مواجهه با چنین بازیکنانی چه چیزی بهتر است؟
بستن فضای پشت آن‌ها یا جلوگیری از رسیدن توپ و قطع مسیر پاس با استفاده از پوشش سایه؟
فلسفه‌ی کیروش گزینه‌ی دوم را انتخاب می‌کند.در طول بازی و خصوصاً در نیمه‌ی دوم طارق و رسن با قرارگیری در نقطه‌ی کور هافبک‌های ایران، سعی در دریافت توپ داشتند.اما گاهی فاصله زیاد آن‌ها با ارسال‌کننده‌ی توپ، سرعت پاس زیادی را طلب می‌کرد.سرعتی که هافبک‌های عراق در تخمین آن ناکام بودند.بین دقایق ۵۰ تا ۷۰ طارق یک بار و رسن دو بار کنترل نامناسب توپ داشتند.
با ناکامی عراق در نفوذ از مرکز، آن‌ها چاره‌ای جز انتقال توپ به کناره‌ها نداشتند.با انتقال توپ به کناره میدان دید وینگرهای عراق رو به عقب بود و چرخش مناسبی را می‌طلبید.با وجود میلاد محمدی چنین چرخشی برای بازیکنانی چون حسین‌علی سخت می‌شد و عراق به هدف خود نمی‌رسید؛ یعنی انتقال توپ از کناره به طارق (یا رسن).

ابراهیمی
استفاده‌ی چشمی از پوشش سایه و پرس شدید امیری که مسیر پاس ایمن به رسن یا طارق را مختل می‌کند.پرسی شبیه به پرس ساری در ناپولی فصل ۲۰۱۸-۲۰۱۷.جایی که همشیک یا الن همانند امیری به سمت بازیکن یورش می‌بردند تا جورجینیو با خیال راحت‌تری از پوشش سایه استفاده کند.

البته این تنها حرکت مفید امیری نبود.هنگامی که ابراهیمی در پرس بالا می‌رفت، وحید امیری گاهی عقب می‌آمد تا پس از بازپس‌گیری توپ در سمت راست خط دفاعی ایران،توپ را به راحتی به سمت چپ، جایی که میلاد محمدی در آنجا حضور داشت، انتقال دهد.

ابراهیمی
پس از رسیدن توپ به امیری، قدوس رو به جلو حرکت می‌کند تا با عقب کشیدن هادی، مسیر پاس به میلاد محمدی را باز کند.

دیدیم که تاکتیک ایران نسبت به دو بازی قبل کمی تغییر کرده است.این تغییرات خوب است چرا که آنالیز تیم ملی کشورمان را سخت می‌کند.در هر صورت همه چیز فعلاً آرام است.ایران به عنوان صدرنشین بالا رفته است.ولی باز هم باید یادآوری کنیم که EndGame همان بالاست و تانوس منتظر حذف ایران.


سایت فوتبال آنالیز

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده − چهار =